Tlusté střevo (lat.: intestinum crassum) je součástí trávícího ústrojí. Jeho hlavní funkcí je vstřebávání vody ze střevního obsahu spolu s některými látkami (soli, vitamíny) a nestrávený zbytek potravy se tak mění ve stolici, která následně odchází řitním otvorem z těla ven.
Celý trávící proces začíná v dutině ústní, kde se potrava mechanicky rozmělní, pokračuje dál trávícím traktem přes hltan a jícen do žaludku a zde probíhá hlavní trávící proces za pomoci žaludečních šťáv. Další část trávícího traktu tvoří tenké střevo, ve kterém se vstřebávají další pro tělo nezbytně důležité látky a odtud pokračuje zbylý obsah do tlustého střeva, na jehož konci je tělem vyloučeno v podobě stolice.
Tlusté střevo rozdělujeme na několik částí. Začátek tlustého střeva tvoří střevo slepé (lat.: intestinum caecum) s červovitým přívěskem (lat.: appendix vermiformis), dále pokračuje vzestupným tračníkem (lat.: colon ascendens), příčným tračníkem (lat.: colon traversum) až po sestupný tračník (lat.: colon descendens). Celý tračník tvoří větší část tlustého střeva, měří přibližně 130 – 150 cm. Konec tlustého střeva je tvořen esovitou kličkou (lat.: colon sigmoideum) a konečníkem (lat.: rectum), který má délku cca 10 – 20 cm a ústí v řitní otvor (lat.: anus).
Tlusté střevo je u dospělého člověka dlouhé asi 1,5 metru s průměrnou šíří 5-8 cm a začíná se plnit po 4-8 hodinách po jídle. Hromadí se v něm nestrávené a nestravitelné zbytky potravy jako například šlachy, chrupavky, části vaziva, buničina a tento obsah je nutné z těla vyloučit ven. V tlustém střevě také žijí bakterie tvořící takzvanou střevní mikroflóru.
Pro zdravou funkci tlustého střeva je velmi důležitá zelenina a vysoký obsah vlákniny ve stravě. Tyto složky potravy nám napomáhají ke správné činnosti střev a podporují střevní peristaltiku (pohyby střev). Důležitou složkou potravy je také strava bohatá na vodu a dále jídla s buď neutrální nebo zásaditou hodnotou pH.