Rakovina tlustého střeva, přesněji řečeno kolorektální karcinom, je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění. Česká republika je v současnosti na jednom z prvních míst na světě v úmrtnosti na toto zhoubné onemocnění na jednoho obyvatele a jeho výskyt bohužel stále roste (za posledních 30 let se téměř ztrojnásobil). Ročně u nás přibývá až 7.500 nových případů pacientů s kolorektálním karcinomem a velmi smutné je také číslo úmrtnosti. Dosahuje téměř 4.000 případů ročně.
Rakovina tlustého střeva postihuje bez milosti obě pohlaví a nejčastěji se vyskytuje u lidí starších 45ti let. Proto by lidé po dosažení tohoto věku měli podstupovat pravidelné lékařské prohlídky a vyšetření. Nejedná se však nikterak o onemocnění jednorázové jako třeba u virových onemocnění. Jeho vývoj trvá řádově několik let (5 – 15 let) v závislosti na životním stylu, výživě a dalších faktorech. Ke správnému fungování tlustého střeva je důležitá vyvážená, pestrá a na vlákninu bohatá strava. Pokud se tak neděje a v našem jídelníčku převládá například maso, živočišné tuky, smažená a grilovaná jídla, uzeniny, ale také třeba alkohol, začnou se na drážděné sliznici střeva vytvářet útvary – polypy, které mohou být ze začátku nevinně nezhoubné, ale postupně se mohou zvrhnout do zhoubné, tedy maligní podoby. Pokud jsou včas odstraněny, neznamenají pro pacienta ohrožení života. Ne vždy je ovšem možné takové onemocnění včas diagnostikovat.
Typicky se kolorektální karcinom projeví změnou charakteru vylučování stolice (průjmem nebo zácpou), nepravidelností stolice a často i přítomností krve a hlenu ve stolici. Dalšími příznaky mohou být zažívací obtíže (nadýmání, křeče, pocit plnosti, plynatost), ztráta hmotnosti, zvýšená únava.. Tyto obtíže ale mohou mít i jiné příčiny. Nemusí se vždy jednat o kolorektální karcinom. Nejlepší radou je návštěva praktického lékaře a případně následná diagnostika na gastroenterologickém oddělení.