Současná doba se zdá a nejspíš i je čím dál uspěchanější, jako by čas plynul neustále rychleji a rychleji. Přibývající stres jakoby zároveň zostřoval vztahy mezi lidmi, komplikoval je a často to vypadá, jako by rovnou stres samotný byl olejem přilévaným do ohně.
S tímhle nešvarem moderní doby jde ruku v ruce i nárůst psychických nemocí. A ty se samozřejmě dříve čí později projeví i na fyzické kondici a následně i na zdraví člověka. Proto je nutné věnovat se nejen očistě těla, ale také očistě ducha. Důležité je na svou duši nezapomínat. Stejně tak důležité je věnovat čas a energii svému duchovnímu růstu. To je jediná správná cesta k naší vnitřní rovnováze. A právě jen člověk vnitřně vyrovnaný může v dnešní hektické době vše zvládnout.
Člověk duševně vyrovnaný je ve všech směrech odolnější. Je dokázáno, že nejméně jedna třetina všech nemocí již v roce 1957 vznikala poruchou duševní rovnováhy. Mezi tyto nemoci patřily například žaludeční vředy nebo angína pectoris. Dnes se toto procento blíží již stovce.
Nemoc je totiž informace o tom, jaký člověk je a v jakých podmínkách žije. A z toho jednoznačně vyplývá to, že něco ve svém životě dotyčný dělá špatně. Zkrátka někde je chyba. Správný lékař by se měl tedy zajímat o pacientův život. Poznat, jaké má starosti i radosti, jaký vede rodinný život, jak fungují jeho vztahy, zda a jak odpočívá. Lékař tak posoudí nejen fyzickou, objektivní stránku, ale také psychickou, sociální stránku. Lékař musí znát souvislosti. Jen tak může lékař pochopit, proč konkrétní pacient právě v tuto chvíli daným způsobem onemocněl.
Od tohoto se pak logicky odvíjí způsob léčby. Doslova tedy platí, že jak člověk žije, tak také stůně. A na tomto tvrzení je postavená komplexní medicína. Pokud člověk nezmění způsob svého chování a života, nemá šanci se uzdravit. Jelikož hlavní příčinou problémů jsou společenské podmínky, ve kterých pacienti žijí. Stěžují si lékařům na tělesné potíže a chtějí po nich, aby je léčili. Ale léčbu máme na dosah vlastní ruky. Na mnoho z nás doléhá společenská atmosféra a to nás velmi stresuje. Musíme se tedy pokusit co nejdříve vytěsnit trvalý a dlouhodobý stres ze svého života. To je cesta je ke zdraví.